sobota, 1. junij 2013

Prostovoljno zavarovanje in cena zdravstvenih storitev



Prostovoljno zavarovanje skupaj z obveznim predstavlja način, s katerim v Sloveniji posameznikom ni potrebno plačevati za zdravstvene storitve. Vse kar morajo narediti je, da mesečno poravnajo premijo za prostovoljno zavarovanje in obvezno zavarovanje. Obvezno ureja Zavod za zdravstveno zavarovanje, prostovoljno zavarovanje pa urejajo tri druge zavarovalnice. Posameznik lahko sam izbira, pri kateri se bo dodatno zavaroval. Na razpolago ima Vzajemno, Triglav in Adriatic Slovenico. Premije za prostovoljno zavarovanje se med njimi ne razlikujejo, cena brez popusta je 29,38. Pod določenimi pogoji pa je mogoče pridobiti tudi popust do treh odstotkov.

Sicer je odvisno od zavarovalnice, vendar pa se običajno lahko zavarovanec domeni, da prostovoljno zavarovanje plačuje po različni frekvenci. Na razpolago je mesečno, trimesečno, polletno in letno plačevanje. Na tak način lahko zavarovanec prihrani pri plačevanju provizije za plačevanje položnic, poleg tega pa je vnaprej plačano prostovoljno zavarovanje tudi garancija, da zavarovanec ne pozabi plačati premije.

Prostovoljno zavarovanje ni obvezno, ampak služi temu, da dopolnjuje obvezno zdravstveno zavarovanje. Zdravstvene storitve se čedalje bolj dražijo, s tem pa se tudi obseg pravic iz obveznega zavarovanja vztrajno krči. Ta trend lahko pričakujemo, da se bo nadaljeval tudi v prihodnosti. Čeprav se bo imenu zdi, da prostovoljno zavarovanje, ni tako pomembno, da je to le videz. Večina zdravstvenih storitev danes zahteva doplačilo in če oseba tega zavarovanja nima, mora žal razliko pokriti sama. To pa seveda ni poceni. Če samo pogledamo nekaj primerov: pri operaciji kolka bi morali doplačati 946,55 evrov, dvotedenska terapija v zdravilišču pa bi vas dodatno stala kar 1831,63 evra. Glede na te cene si lahko predstavljate, da ni najbolj, če nekdo zdravstveno oskrbo potrebuje, vendar pa je odpovedal prostovoljno zavarovanje. Vsi se bomo strinjali, da je najbolje, če zdravstvenih storitev sploh nikoli ne potrebujemo, vendar pa je socialna varnost, za katero skrbi prostovoljno zavarovanje, vsekakor bolj pomembna kot mesečno privarčevani slabih trideset evrov.
Več informacij

Ni komentarjev:

Objavite komentar