četrtek, 31. oktober 2019
Anaplazmoza je redka klopna bolezen
Klopne bolezni predstavljajo v Sloveniji pomemben javnozdravstven problem, saj njihove najtežje oblike zahtevajo dolgotrajno zdravljenje in rehabilitacijo. Veliko pa je tudi takšnih pacientov, ki po prebolelih klopnih boleznih nikoli več ne zaživi normalno, saj jim le te pustijo trajne posledice. Medtem ko so dejstva o klopnem meningoencefalitisu in lymski boreliozi razmeroma vsem že poznane, pa je anaplazmoza ljudem dokaj nepoznan, saj gre zaenkrat za zelo redko klopno bolezen. Kljub temu, da gre za redko bolezen, ki jo povzročajo vbodi klopa, pa delež obolelih za njo v zadnjih letih narašča. Zaradi tega jo je potrebno obravnavati enako resno kot preostali dve bolj pogosti klopni bolezni. Anaplazmoza je bakterijska bolezen in zaenkrat s cepivi še neozdravljiva. Za lajšanje simptomov se tako uporabljajo zgolj antibiotiki, zato je pomen preventive toliko večji. Vsekakor se je potrebno izogibati obisku gozda v kratkih oblačilih s čimer je naša koža še bolj izpostavljena vbodu klopa. Obvezno moramo uporabiti ustrezne repelente, po prihodu domov p temeljito pregledati vsak kotiček našega telesa. S tem postopkom bomo bistveno zmanjšali možnost okužbe.
sobota, 5. oktober 2019
Kakšen internet izbrati?
Internet je dandanes vseprisoten, hkrati pa tudi tako samoumeven, da le redko pomislimo na to, s kje prihaja in kakšne lastnosti ima. Govorimo seveda o internetni povezavi, preko katere se povežemo v svetovno omrežje. Običajno imamo opravka s hišnim internetnim priključkom, preko katerega nam ponudnik telekomunikacijskih storitev ponuja povezavo v svet. Tu imamo na voljo več opcij, internetlahko razdelimo po različnih značilnostih, ki omogočajo tudi primerjave različnih paketov oziroma ponudnikov. Glede na vrsto povezave ločimo recimo ADSL in optično povezavo, obe opciji pa lahko nadalje razčlenimo. Poleg tega gre omeniti tudi brezžično povezavo, ki je spet druga vrsta delitve. Nazadnje pa moramo gotovo preveriti še hitrost povezave, ki je ena izmed ključnih lastnosti, po katerih se razlikujejo paketi in ponudbe različnih ponudnikov. Predvsem pa je pomembno, da na podlagi teh podatkov izberemo pravi paket in stanovanje povežemo v zanesljivo, varno in hitro internetno omrežje. Na srečo internet ponujajo različni ponudniki, ki omogočajo oblikovanje prilagojenih paketov za vse uporabnike.
Optimalna internet povezava
O tem, kako zadovoljni bomo z internetno povezavo, odločajo različni dejavniki, tudi nekatere malenkosti. Veliko vpliva na to ima seveda izbrani paket – internet pri večini ponudnikov lahko izberemo glede na vrsto povezave in na hitrost, tako da že s tem močno vplivamo na izkušnjo pri uporabi. A nekaj vpliva na to imamo tudi sami doma, saj je treba vzpostaviti učinkovito povezavo do naprav, ki jih želimo priključiti v omrežje. Običajno dostopamo v internet skozi modem, ki deluje kot posrednik med domačimi napravami in ponudnikom telekomunikacijskih storitev ter končno svetovnim spletom. Doma lahko povezavo nekoliko prilagodimo, vključimo še brezžični usmerjevalnik in vzpostavimo brezžično omrežje, prav tako lahko na različne načine signal ojačamo in razporedimo po stanovanju. To je zelo pomembno, če imamo večjo hišo ali nepravilno oblikovane prostore. Tako bomo internet res lahko povsem izkoristili v vsakem kotičku.torek, 1. oktober 2019
Toplotna črpalka pri ogrevanju zagotavlja odličen izkoristek, na dolgi rok pa varčnost in zadovoljstvo uporabnikov. A le, če že v izhodišču izberemo pravo napravo, to pa znamo vključiti v sistem in naposled tudi pravilno uporabljati. Problem je v tem, da je prava izbira odvisna od okoliščin, saj ne pridejo v vsakem primer v poštev vse črpalke. Pravzaprav se te lahko zelo razlikujejo, tako da je težko priporočiti le eno možnost. Razlike so predvsem med vrstami črpalk – za najbolj zmogljivo velja toplotna črpalka voda-voda, ki koristi energijo iz podtalnice. Podtalne vode ostanejo skozi celo leto relativno tople, zato je možno to energijo izkoristiti za ogrevanje tudi v najbolj hladnih zimskih dneh. Dovolj zmogljiva je običajno tudi črpalka zemlja-voda, ki koristi energijo, shranjeno v vrhnjih plasteh zemlje. Toplotna črpalka zrak-voda ponuja nekaj manj zmogljivosti, saj zrak v hladnejšem delu leta ne ponuja dovolj energije za uspešno ogrevanje velikega stanovanja, je pa ta izvedba enostavna in cenovno ugodna. Težko je torej reči, katera izbira bo ponudila optimalen izkoristek – že toplotna črpalka zrak-voda je lahko najboljša izbira, če živimo v okolju z milimi zimami, v tem primeru si lahko obetamo odličen izkoristek.
Toplotna črpalka in povezane investicije
Kupiti bo treba že samo napravo, nato pa pri razmisleku o stroških upoštevamo še vgradnjo. Toplotna črpalka zrak-voda potrebuje le zunanjo enoto, zato je s tega vidika pogosto najbolj prepričljiva možnost. Črpalka voda-voda zahteva vrtanje v zemljo, potrebujemo dve vrtini in dostop do podtalne vode – to je zahtevno, drago in zamudno, včasih pa kar nemogoče, saj podtalnica ni vedno na voljo. Toplotna črpalka zemlja-voda ponuja neko vmesno možnost, tudi z vidika stroškov. Vse to je treba pravočasno predvideti in upoštevati tudi pri izračunu dolgoročnega izkoristka. Poleg tega se razlikujejo tudi same naprave, imamo na primer tudi dvokompresorske črpalke in druge izvedbe.
Naročite se na:
Objave (Atom)